ÖNCELİKLE NEDEN OTO EXPERTİZ ?

İkinci el bir araç beğendiniz ve satın almayı düşünüyorsunuz. Ancak almak istediğiniz araç umduğunuz durumda olmayabilir. Ne yazık ki günümüzde pek çok ikinci el araç sahibi, satın aldığı araç hakkındaki yetersiz bilgilendirme sebebi ile mağdur duruma düşüyor.

Almayı düşündüğünüz aracın sizi yarı yolda bırakmaması için, onu sizin için test edip, detaylıca inceleyecek uzmanlara ihtiyacınız vardır.

OTO EXPERTİZ AŞAMALARI ( OTO YASİN OLARAK GARANTİLİ OTO EXPERTİZ )

Motor Performans ve Dyno Testi 
(4x4 Araçlar Dahil) (ISPARTA DA TEK 4 X4 )

Motor gücü ölçümü 

Motorun her devirde ne kadar güç ürettiğini ölçerek grafiklerle sunum yapmaktayız. Ek olarak herhangi bir revizyon veya modifikasyon yapılmış araçlarin öncesi ve sonrası güç değerlerini karşılaştırabilmekteyiz. 


Tekerlek gücü ölçümü 
Motorun ürettiği gücün ne kadarının tekerleklere iletildiği ölçelerek aktarma kayıplarını öngörmekteyiz. 


Tork ölçümü :
Motorun hangi devirde ne kadar tork üretebildiği grafik olarak sunmaktayız.Maksimum torku ve bu torkun üretildiği motor devrini çok detaylı olarak sunmaktayız. 


Aktarma organlarındaki sürtünme kayıplarının ölçümü :
Motorun ürettiği gücün; şanzıman, diferansiyel, aks gibi aktarma organlarında ne kadarının kaybolduğunu ölçmekteyiz. 


Çeşitli normlarda motor gücü ölçümü :
Ölçüm anındaki hava sıcaklık, basınç ve nem değerlerini dikkate alarak DIN 70020, EWG 80/1269, ISO 1585, SAE J1349, JIS D1001 normlarında motor gücü ölçer ve katalog verileri ile karşılaştırmaktayız.

 

 

Arıza Tespiti, Tüm Elektronik Donanımların ve Sensörlerin Testleri

En yüksek teknoloji ile donatilmiş ariza tespit cihazlarımız sayesinde 1997 model ve sonrası Amerikan ve 2001 model ve sonrası Avrupa araçların tamamının elektrikli ve elektronik sistemlerini tarayabilmekteyiz.

Bu taramalarda çok küçük arıza kodlarından, çok hayati önem arzeden arıza kodlarına, silinebilir arızalardan kalıcı arızalara birçok kadar detaylı bilgiyi araç sahip veya adayları ile paylaşmaktayız.

Analizlerde Motor,Elektronik Kontrol Üniteleri(araç beyni),Motorun tüm sensor ve ABS,ESC,ASC,DSC,EDB vb gibi onlarca donanımdan, klima,ses düzeni,hava yastıkları,park mesafe kontrol vb gibi yüzlerce dataya şanzıman sensörlerinden diferansiyel ünitelerine kadar tüm mekanik aksamın detay analizlerini yapabilmekteyiz.

 

 

Fren Dinamiği ve Fren Güvenliği Testi

Aracın her bir tekerleğine ait maksimum frenleme kuvvetleri, boşta sürtünme, yalpa kontrolü ve her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği ölçmekteyiz.. El freni de dahil olmak üzere tüm fren kuvvetlerinin yeterlilik ve denge kontrolünü yapıyoruz. Araç Muayene kriterlerinin ötesine fren güvenliğinin belki de en önemli unsuru olan ön-arka dengesinin fren şiddetine göre değişimi rapor edilir. Böylelikle belki muayeneden sorunsuz geçebilecek ancak ani bir frenlemede yoldan çıkabilecek bir araç dahi tespit edilir

 

Motor Sağlığı ve Kompresyon Testi

Motor silindirlerinde yakıtın yanmasıyla ortaya çıkan enerjinin verimliğinin temel etkeni olan her bir silindirin kompresyon basınçlarını, yakıt hava oran dengelerini ve silindirlerin birbiri ile uyumunu daha önce araç üreticilerinde bu hizmeti vermiş uzman mühendis kadromuz yönetiminde yapmaktayız. Satın alınacak yada satılacak araç ile ilgili bu hayati bir değer bilgileri teknik yorumlarımızla sunmaktayız.

                                                   Aktarma Organları ve Kavrama Testi

Motor dan çıkan hareketin kavrama,şanzıman ,diferansiyel ve tekerleklere olan yolculuğunu hem elektronik olarak hem de makanik olarak test etmekte görmüş olduğumuz sorun ve düzensizlikleri dikkatinize sunuyoruz

Yürüyen Aksam, Yol Tutuş ve 
Süspansiyon Testi

Yanal Kayma Ölçümü:
Güvenli sürüşün önemli unsurlarından biri olan ön ve arka dingillerdeki toe açılarını (rot ayarlarını) sadece birkaç saniye içinde kontrol etmekteyiz.Ön ve arka dingile ait yanal kayma miktarları m/km cinsinden belirtmekteyiz.
Yol Tutuş ve Süspansiyon Testi:
Aracın her bir tekerleğinin yol tutuşu EUSAMA (European Shock Absorber Manufacturer Assocation – Avrupa Amortisör Üreticileri Birliği) nin belirlediği kriterlere gore test etmekteyiz.

 

.                                                      Kaporta Boya, Kaza ve Şasi Analizi    

Uzman Mühendis ve Tecrübeli kaporta boya formenlerimiz uzun yıllara dayanan tecrübelerini en yüksek teknoloji ölçüm cihazları ile birleştirerek araçların kaporta aksamlarında sonradan yapılmış hertürlü işlem ile ilgili detaylı analiz yapmaktadırlar. Aracın geçirmiş olduğu kaza sonrasında ne tür işlemlerden geçmiş olduğunu bunun kaporta boya ve şase de ne tür farklılıklara neden olmuş olduğunu detaylı bir biçimde sunmaktayız.

 

 

Test Sürüşü

Uzman mühendis ve tecrübeli teknik kadromuz gerektiği yada arzu edilen durumlarda test sürüşü de yaparak teknik analizlerin yanın da yol tecrübesi hizmeti de vermekteyiz.